Van tér vagy nincs tér
Van tér vagy nincs tér? Ez a kérdés Kórház térre vonatkozik és nem csak a nevére, hanem mint közterületre is.

(Foráás: Tóth Tibor gyűjteménye)
Erről a fenti térről (?) lenne szó. De miért is kérdés ez most? Az Autó Motor újság 1964. évi egyik lapjából az alábbi képet osztottam meg.

A kép eredeti szövege most nem lényeges, de a következőket írtam a képhez:
"Kórház téren a Száz éves borozó előtt egy farmotoros Ikarus autóbusz 1964-ben. Szemben a Doktor Sándor (ma Hungária) utca".
Ezzel kapcsolatban volt aki megjegyezte:
"Ez nem tér, ha már itt tartunk. 3 ùt kereszteződése. A kòrháztér kifejezést az emberek ragasztották rá. Aki nem hiszi mutassa meg a Kòrháztér 1-et."
Ez az a helyzet amikor azt lehet hozzáfűzni a kommenthez, hogy igaza is van, meg nem is. Miért? Mert a szó eredeti értelmében valóban nem klasszikus tér!
Erről Pesti János, Pécs utcanevei c. könyvében frappánsan így fogalmaz:
"Tér Belvárosban, pontosabban térszerű képződmény négy utca találkozási pontján."
De ezzel a Kórház tér ügye még nem zárható le, mert továbbra is kérdés, hogy: létezett, vagy létezik-e a Kórház tér? A válasz nem olyan egyszerű, hogy egy igen vagy nem válasszal lezárhatnánk a kérdést.
Az alábbiakban régi térkép részletekkel mesélem el a tér történetét.
Egy meglepetés a fenti 1890-es Pécs térképen! Pesti János szerint 1865-ben kapta a Kórház tér nevet. ami akkor akár "Ispotály tér" is lehetett volna az alatta elterülő Ispitaalja városrész mintájára.
Mert miért is Kórház tér? Itt a közelben épült fel a városi kórház (Polgári kórház az Ispotály).
1911 után eltűnt a térképekről a tér elnevezés. Még egy 1911-es város térképen szerepel a Kórház tér elnevezés, az 1912-es kataszteri térképen már nem található.
A fenti 1927-es város térképen sem találjuk a teret, csak utcák csomópontját látjuk. De később 1930-as vagy 1935-ös térképen sincs tér elnevezés.
De egy 1948-ban megjelent térképen (ami egy 1935-ös térkép átdolgozása) Petőfi tér olvasható.Ez a név - majd alább még látható - több évtizeden át szerepel a pécsi térképeken, de bátran kijelenthetem, hogy ezt kevesen vették tudomásul, mert továbbra is Kórház tér néven említették ezt a helyet. De azt tapasztaltam, hogy hiába volt a térképeken olvasható a Petőfi tér név, erre alig emlékezik valaki.
A fenti 1963-as várostérkép részleten is Petőfi tér szerepel.
Ezen az 1972-es térképre és még a nyolcvanas években kiadott térképekre is Petőfi tér volt nyomtatva.
A fenti térkép 2000-ben készült és ezen újra megjelent a Kórház tér elnevezés. Pesti János szerint 1991-ben kapta ez a közterület a Kórház tér nevet.
A fenti térkép részlet 2008-as Pécs térképről lett kimásolva és ott a Kórház tér.
Végül is a Kórház tér van is meg nincs is. Nincs ilyen címen semmi azaz nincsenek Kórház téri házszámok sem. Az meg igen csak különös, hogy ha napjainkban a Google térkép keresőjébe beírjuk: "Kórház tér" akkor egy Pécsbánytelepi útról leágazó burkolat nélküli kis utca a Kórház tér (ez lehet, hogy hiba a google térképen).
De ha az "utcakereső" honlapon beírjuk a keresőbe a "Pécs, Kórház tér", akkor a Hungária út és a Rákóczi út találkozási pontjára mutat.
Ezek után mindenki maga döntse el, hogy a Kórház tér napjainkban létezik vagy sem !
Gyürüs Lajos (Régi Pécs)