A Széchenyi téri fák
Érdekes pécsi történet - Kevesebb vagy több
Amikor a pécsi Széchenyi térről közlök egy fotót a Régi Pécs oldalon, gyakran előfordul, hogy a hozzászólásoknál olvasható: most milyen sivár a tér, bezzeg azelőtt sok fa volt a téren. A fákkal kapcsolatos megjegyzés mindig a tér felső részéről, a Széchenyi tér dzsámi előtti részéről szól.
De kinek van igaza? Valóban kevesebb fa van a téren és régen pedig sokkal több volt?
Miért emlékeznek többen is úgy, hogy zöldebb volt a tér.
Az 1930-as években épült teret siratják sokan, amit körbe ölelt a macskaköves, később aszfaltos út. A tér középső részét terméskőfal zárta le a keleti és nyugati oldalon, északon és délen egy-egy lépcsősor. A tér közepén a szentháromság szobor, melyet homokkő burkolat vett körbe (már tudjuk, hogy ezek a kövek a Budai városrész régi sírkövei voltak). A téren nagy forgalom haladt át, mivel erre haladtak a Mecsekre tartó járművek. A téren pedig minden lehetséges helyen, parkoló autók sokasága.
De akkor hol volt az a sok zöld?
A terméskőfallal körülvett tér közepén valóban emlékezhetünk egy kis zöldre. A keleti és nyugati fal tövében füves sáv, virágágyásokkal, de a Szentháromság szobrot is virágos, zöld sziget ölelte körbe, A tér fallal körbe kerített belső részén, egy fa sem volt, csak egy tuja és több elvadult bokor.
Tehát nem a fáktól "zöldült" a tér?
Arra mindenki emlékezhet, hogy a tér keleti és nyugati oldalát valóban lombosfák szegélyezték. Ez általában így volt, de olyan is előfordult, hogy csak a nyugati vagy csak a keleti oldalon voltak fák. Évtizedek során gyakran változott a téren lévő fák száma.
Régi fényképek segítségével kiránduljunk egy kicsit a múltba, így illusztrálva a tér folytonos változásait. A végén pedig - a látottak alapján - mindenki döntse el saját maga, hogy napjainkban több vagy kevesebb fa van a Széchenyi tér felső részén.
Az 1700-as évekre vissza tekintve kezdjük - a térre ültetett fák tükrében - a tér változásának történetét megismerni.
Ezen az 1790-ben készült rajzon látható, akkor még egyetlen fa sem volt a téren.
Az 1890-es években a piactérre sok fát ültettek, a nyári melegben a fák árnyékában hűsölhettek a fuvarosok és a fáradt lovaik.
Az 1890-s években (még az 1900-as évek elején is) a Széchenyi téren volt a város nagy piaca és a vásártere is.
Az 1920-as években készült fotó tanúsága szerint, a tér középső részére ekkor további facsemetéket ültettek.
1950 körül fasor a tér nyugati oldalán.
1950 körül a Széchenyi tér keleti oldala (csak a Nádor szálló elől hiányzik egy-két fa)
Figyelemre méltó kép az 1960-as évekből - a tér nyugati oldaláról eltűnt az összes fa!
1970 körül pótolják a hiányt, fa csemetéket ültettek a tér nyugati oldalára.
1970 körül a tér keleti oldaláról is eltűntek a fák!
Meglepő újság hír 1988. márciusából. Fát ültetnek Széchenyi tér keleti oldalán.
Ezek szerint ezen az oldalon legalább tíz évig egy fa sem volt.
2009-es fotó a tér keleti oldaláról, amely nem sokkal a régi tér elbontása előtt készült.
2009-es fotó a nyugati oldalról, amely szintén nem sokkal a régi tér elbontása előtt készült.
A felvétel 2021 nyarán készült a szentháromság szobortól nyugatra a középső részére ültetett fákról. Itt ezen a részen sohasem voltak fák.
Ez a felvétel is 2021 nyarán készült, de a szentháromság szobortól keletre, szintén a középső részére ültetett fákról. Itt ezen a részen sem voltak azelőtt fák.
A fenti képek szerint - ha jól számoltam - jelenleg nyolc fa van a tér középső részén (itt sohasem voltak fák). A nyári időszakban pedig ismét kihelyezik a pálmafákat is.
Még 2009-ben készült fénykép felvételekből készítettem egy kisfilmet, (slideshow) "Így szerettük" címmel. Ha nosztalgiázni van kedved, nézd meg ezt a kis összeállítást.
Gyürüs Lajos (Régi Pécs)