Séta egy könyvtárban
A könyvtárak különleges hangulata mindig elvarázsol. Az élményt, az örökség, tudás, csend és nyugalom szavak fejezik ki talán legjobban.
Egy páratlan, nem mindennapi könyvtárban tapasztalt izgalmas, friss élményeimet osztom meg a "Régi Pécs" olvasóival. Nemrég az a megtiszteltetés ért, hogy dr. Schmelzer-Pohánka Éva a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár vezetője, meghívott egy kis könyvtári sétára.
Szeretném előre bocsájtani, hogy egy valóban különleges új könyvtárba nyertem betekintést. Bár ezt a kijelentésemet már javítanom is kell, mert az épület, a környezet új, de a könyvtár már több évtizede létezik, csak nagyon kevesen ismerték.
Érdemes megismerni ennek a titokzatos könyvtárnak a történetét is, de előbb tegyünk egy virtuális sétát az új könyvtárban.
Merre található a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár?
Sokan emlékezhetnek a régi Rózsakertre, a valamikori Káptalani borozóra (legutóbb Papucs néven) és a Széchenyi tér felőli oldalon álló leromlott állapotú műemlék épületre, a hajdani kanonoki házra. Évekig türelmetlenül és kíváncsian várták sokan, hogyan alakul a Rózsakert és az épület sorsa.
Janus Pannonius utca 8. (Fotó: Harasztovics Arnold - Forrás: Pécsi Egyházmegye)
A kormány 2016-ban az egyházi közösségi célú programok és beruházások támogatására kiírt pályázatán sikerült az anyagi forrásokat biztosítani és lényegében 2019 év eleje és 2020 november vége között valósult meg a beruházás.
Rózsakerti építkezés (Fotó: Harasztovics Arnold - Forrás: Pécsi Egyházmegye)
Nem lesz többé vendéglátóhely, de lesz egy szép hangulatos park, nem lesz a sarkon borozó, de lesz egy a pécsi egyházmegye által működtetett ajándékbolt.
A Janus Pannononius utca 8. szám alatti épületbe pedig a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár költözött be. Ezt az épületet volt szerencsém bebarangolni.
Az emeleti főfolyosóra érkezve, szemben egy nagyon szépen faragott felolvasó szekrény látványa fogad. Ez egy 18. századi késő barokk és érett rokokó stílusjegyeket is magán viselő felolvasószekrény. A könyvtár legkülönlegesebb bútordarabja.
Az első szoba négy sarkába, apácarácsos sarokszekrény került elhelyezésre. A könyvszekrények a Ferences rendi szerzetesek asztalosműhelyében készültek.
Az egyik szobában felhajtható üveges könyvszekrényekben, eredeti Lingel szekrényekben még feldolgozásra váró könyvek sorakoznak.
Az emeleti főfolyosó közepén egy kétoldalas hatalmas apácarácsos könyvszekrény is látható. Valamennyi apácarácsos könyves szekrény 1771-ben került ki a szerzetesek asztalosműhelyéből.
Szintén ezen a folyosón további kettő - a pécsi ferences rendi bibliotékából származó - szépen faragott apácarácsos könyvszekrény áll a fal mellett.
Az emeleti oldalfolyosón egy nagy könyvraktárban modern hajtókaros gördíthető állványokon tárolnak több ezer könyvet. A várható nagy terhelés miatt az épület szerkezetét, födémet megerősítették (a régi födém nem bírta volna ki ezt a nagy terhelést). Ez a raktár mindenben megfelel a mai kor elvárásainak.
A folyosó végén egy speciális védett raktárat is kialakítottak a ritka és különösen sérülékeny könyveknek. Itt szabályozni lehet a hőmérsékletet és a páratartalmat, fényvédő fólia került az ablakokra, hogy ezzel is óvják a könyveket. Ebben a teremben még egy páncélszekrény is található, ide kerültek a legértékesebb kötetek. Erről a raktárról érthető okokból nem készítettem fényképet.
A főfolyóson két üveges-fiókos vitrin is látható. Itt a feldolgozási és rendszerezési munkák során előkerült érdekes, sok esetben kuriózumszámba menő tárgyakat és dokumentumokat mutatnak be.
A fenti képen gremiale és mitra látható a fiókban. A gremiale kis szögletes takaró, melyet a trónra ülő püspök térdére terítenek a miseruha kímélésére. A mitra pedig másképpen püspöksüveg a római katolikus püspökök által hordott díszes, csúcsíves sapka, a főpapi méltóság jelvénye ( infula néven is említik). Érdemes észrevenni, hogy a díszes kendőre és a püspöksüvegre a Szent korona zománc képeit hímezték.
A másik vitrinbe helyezett kis tábla a vitrin tartalmát a következő mondattal foglalja össze: "A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár története dokumentumok és tárgyak tükrében". Az itt látható különböző korokból származó "kincsekre", dokumentumokra, fényképekre, levelekre bukkantak a könyvtárosok.
A "kincsek" közül négy érdekességet kiemeltem a fenti kollázs fotón.
- Balra fent a Pohli csemege csomagoló papírja keveredett a könyvek közé. Az államosítás után a Pohli csemege helyén működött a városszerte híres "nagy csemege".
- Jobbra fent egy érdekes postai csekk. Azért érdekes mert ez a csekk megegyezik az 1945 előttivel, csak ezen a koronás címert lecserélték a Kádár címerre.
- A balra lenti képen Majláth Gusztáv Károly gyermekkori rajzos könyve látható. Gróf székhelyi Majláth Gusztáv Károly római katolikus pap, erdélyi majd 1932-től gyulafehérvári püspök.
- Jobbra lenti csomagoló papír már a szocializmus idejében került az egyik könyvbe.
A könyvtárhoz az eddig bemutatott emeleti helyiségeken kívül, egy-egy kutatóterem, ebédlő és további mellékhelyiségek is tartoznak. A könyvtári épületrésznek egyetlen földszinti terme - amely korábban Horvát Adolf Olivér ciszterci szerzetes és botanikus lakószobája volt - közösségi funkcióban fog működni.
A földszinti előtérben elhelyezett emléktábla.
Hajdanán ebben a szobában lakott Horvát Adolf Olivér. Még sokan emlékeznek a tanár úrra mert 1967-es nyugdíjazásáig a pécsi Széchenyi István Gimnázium biológia tanára volt. A látogatók között is volt aki gyermekkorában járt ebben a szobában a tanár úrnál.
A projekthez tartozott a valamikori szórakozóhely a Rózsakert kulturális rendezvényeknek is helyszínt adó park kialakítása.
A régi legendás szórakozóhely, a Rózsakert helyén kialakított park látványa, a könyvtár egyik ablakából.
A Rózsakert végleges bezárása után ásatások kezdődtek a területen és - a műemlékesek reményeinek megfelelően - egy újabb cella trichora került a felszínre. A kutatások és a romok konzerválása után visszatemették az ókeresztény síremléket, de a felszínen jól láthatóan megjelölték a helyét.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár udvara és a Rózsakert felőli épületszárnya.
A Pécsi Egyházmegyei Könyvtár neve keveseknek tűnhet ismerősnek, de alább olvasható ennek magyarázata is.
1968-ban Cserháti József megyéspüspök kezdeményezésére alakult meg a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár, mely az 1848-ban államosított Szemináriumi (Papnevelő Intézetet) könyvtári alapokkal indult. A közel 33000 kötetes könyvtári anyag a pécsi Székesegyház alagsori raktárhelyiségében várta sorsát 1968-ig. A könyvtár folyamatosan bővült a megszűnt plébániák könyvtáraival, továbbá a kanonokok, papok hagyatékával illetve neves egyházfiak gyűjteményeivel. Továbbá kiegészült az 1950. szeptemberében feloszlatott pécsi szerzetes rendek és a katolikus társadalmi szervezetek könyveivel.
A templom könyvtára (Forrás: Pécsi Egyházmegye)
A könyvtárnak helyet kellett biztosítani és ez a Szent Ferenc templom (Ferencesek temploma) gyóntatója feletti emeleti könyvtárhelyiség lett, a Ferences atyák által faragott bútorokat felhasználva. A legrégebbi kötetek a 16. századból valók, a gyűjtemény túlnyomó része azonban 18. századi vagy annál későbbi kiadás.
Gyakorlatilag ez egy alig ismert, csak a beavatottak által kutatható könyvtár volt. Működtetése sok nehézségbe ütközött, hiszen egy templom emeleti részén és csak egy kutató szobával rendelkezett. Az 1990-es évek közepén – a könyvállomány gyarapodása miatt már a második emeleti padlástérben is tároltak könyveket (itt főleg a duplumokat) és ezen okok miatt a Pécsi Egyházmegyei Könyvtárat raktárkönyvtárként említették. Az emeletek fűtetlensége miatt az állomány használhatósága a 2000-es évek elejére nehézkessé vált, majd a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár gyakorlatilag bezárt (2002-ig még kutatható volt).
Ferences templom a még meglévő Szent Antal bazárral ("Régi Pécs" gyűjtemény)
Ki gondolt arra, hogy amikor a Ferencesek templom mellett elsétált, hogy a templomban egy közel negyvenezres könyvtár van az emeleten. Ez a könyvtár költözött a Janus Pannonius utca 8. alá, a hajdani kanonoki lakóházba.
Gyürüs Lajos (Régi Pécs)
További fontos információ a könyvtárról!
A megújult bibliotéka a látogatók és a kutatók számára 2022 tavaszáig csak előzetes bejelentkezéssel lehetséges. Jelentkezni az alábbi két email címen lehet:
pohankae@pecs.egyhazmegye.hu vagy konyvtar@pecs.egyhazmegye.hu
Felhasznált források:
- Új életre kel a pécsi egyházmegye könyvtár (Pécsi Egyházmegye hírek)
- Magyar Kurír - katolikus hírportál
- Könyvtárban készült fotók ("Régi Pécs" - Gyürüs Lajos)